Perinteinen partioparaati Turussa sunnuntaina 5.5.2024

Perinteinen partioparaati marssitaan toukokuun ensimmäisenä sunnuntaina 5.5.2024. Kokoontuminen Tuomiokirkkotorilla alkaa klo 13.30. Kenttäjuhla kirkolla alkaa vakiintuneeseen aikaan klo 14.00.

Paraatisääennuste: – – – . (- – -)

Paraatin tiedustelut (yhteystiedot).

Tuomiokirkon taakse omalla bussilla saapuvia lippukuntia kehotetaan käyttämään saapumisreittiä: Rehtorinpellonkatu – Vesilinnantie – Henrikinkatu – Kerttulinkatu. Bussi puretaan reitillä vasta paraatin liikenteenohjauksen osoittamassa paikassa. Bussi ei saa lainkaan ajaa Tuomiokirkkotorille eikä kirkon luo!

Partioparaatimme partiohartauden tuomiokirkon portailla pitää kirkkoherra Laura Maria Latikka ja kanttorina toimii tuomiokirkon Jukka Pietilä. Partioparaatin marssinkomentajana toimi piirihallituksen jäsen Janina Virta (Mikaelin Sinikellot). Partiopiirin lippuvartiolippukuntana marssii Mikaelin Sinikellot.

Paraatin marssireitti: Tuomiokirkontori – Brahenpuisto kiertäen – Uudenmaankatu – Tuomiokirkkosilta – Aninkaistenkatu – Yliopistonkatu – Brahenkatu – Linnankatu – Kristiinankatu – Läntinen Rantakatu – Teatterisilta – Itäinen Rantakatu. Ohimarssipaikka sijaitsee Linnankadulla (Linnankatu 13) vastapäätä kaupungintalon puistikkoa vähän Aurakadun risteyksen jälkeen. Partioparaatin marssireittikartta 2024.

Teemme tämän yhdessä! Yhteisen partioparaatimme onnistumiseksi työskentelee, paraatisoittokunnat mukaan lukien, yli 140 talkoolaista noin 40 eri lippukunnasta. Muistattehan laskea paraatin yhteisissä työtehtävissä toimivat jäsenenne mukaan lippukunnan marssivahvuuteen.

Partioparaatissa kuvataan kuvia Lounais-Suomen Partiopiirin kuvapankkiin (https://lspartiopiiri.kuvat.fi/). Kuvia käytetään partioviestinnässä ja paraatiuutisoinnissa esimerkiksi piirilehti Repolaisessa, piirin nettisivuilla ja piirin somekanavilla.

Paraatijuhla Turun VPK-talon juhlasalissa alkaa klo 17.00, tilaisuuden kahvitus tapahtuu klo 15.45-16.45.


PARTIOPARAATIN TIEDUSTELUT 2024  

Paraatin järjestelysihteerit / Partiotoimisto

Krisse Kiiski, Partiotoimisto, krisse.kiiski(ät)partio.fi, 044- 491 8791.
Satu-Maija Kaunisto, Partiotoimisto, satu-maija.kaunisto(ät)partio.fi, 050- 312 9428.

Seremoniat, yleisjärjestelyt ja paraatikilpailut

Jyrki Tuominen, scout(ät)iki.fi, 040- 594 3466.

Turvallisuus, kenttä, liikenteenohjaus ja marssinohjaus

Joni Pinomäki, joni.pinomaki(ät)iki.fi, 050- 387 8561.
Jouko Näsänen, jouko.nasanen(ät)iki.fi, 0400- 987 051.

Mannerheim-soljet ja kunniakäynti

Mari Korhonen, mari.h.korhonen(ät)gmail.com, 040- 732 6950.

Viesti, tekniikka ja ensiapu

Kari Vuola, kari.vuola(ät)live.fi, 0400- 740 060.
Mika Vilpo, mika(ät)vilpo.fi, 040- 594 0744.

Paraatitiedotus

Liisa Holmberg, liisa.holmberg(ät)partio.fi.

Paraatihuolto

Tiina Tähtikari, ttahtika(ät)gmail.com, 044- 557 7354.
Timo Rindell, timo.rindell(ät)nettikirje.fi, 040- 503 3392.

Marssinkomentaja 2024

Janina Virta, janina.virta(ät)partio.fi.