Haluatko mukaan suunnittelemaan viestintää ja markkinointia matkalla aikojen halki? Haluatko päästä osaksi kesäpiirileiriä vuosien odotuksen jälkeen? Onko sinulla mahtavia viestintäideoita tai markkinointisuunnitelmia, joita palat halusta päästä toteuttamaan hyvässä porukassa?
Meiltä löytyy ratkaisu, Momentum 2026! Hakemalla viestinnän pestiä takaat kädenjälkesi näkymisen ja oman paikkasi kesän 2026 huikeimmalla aikamatkalla.
Viestintä- ja markkinointipäällikkönä toimit viestintä- ja markkinointitiimin johtajana, vastaat Momentum2026-piirileirin viestinnän ja markkinoinnin kokonaisuuden suunnittelusta, koordinoinnista ja toimenpiteistä sekä tiimissä tarvittavien mestareiden ja tekijöiden rekrytoinnista ja perehdyttämisestä. Viestinnän ja markkinoinnin kokonaisuuteen on suunniteltu kuuluvan mm. leirin sosiaalinen media ja sen tiimi, valo- ja videokuvaustiimi ja leirimedia.
Leiriprojekti on vasta alussa, joten sinulla on nyt mahtava mahdollisuus päästä vaikuttamaan siihen, miten piirileiristä viestitään, miltä se näyttää ja miten sitä markkinoidaan. Viestintä on olennainen osa leiriä aina ennakkomarkkinoinnista ilmoittautumisviestintään ja leirin aikaiseen viestintään.
Pestissä tarvittavat taidot tai kokemus
Odotamme sinulta
-
kokemusta ja osaamista viestinnän ja markkinoinnin suunnittelusta, toteutuksesta ja koordinoinnista, partiosta tai muualta
-
Yhteistyökykyä ja ryhmätyötaitoja
-
Hyvää organisointikykyä
-
Ideoita, ja rohkeutta toteuttaa niitä
-
Johtamiskokemusta
-
Pysymistä yhdessä sovituissa aikatauluissa
-
Aikaisempi kokemus vastaavista (partio)projekteista katsotaan eduksi, muttei ole välttämätöntä
Ennen kaikkea kuitenkin toivomme, että sinulta löytyy intoa viestintää ja markkinointia kohtaan ja haluat tulla tekemään kanssamme piirileiriä! Tukea ja apua pestiisi saat leirin viestintäjohtajilta.
Lisätiedot
Pestin kesto:
Pesti alkaa maaliskuussa 2025 ja päättyy syksyllä 2026.
Pestin vaatima ajankäyttö:
Viestinnän yhteiset kokoukset noin 1krt/kk, tarvittaessa useammin
Kokoukset oman viestintä- ja markkinointitiimisi kanssa tarpeen mukaan sovitusti
Koko leiristaabin yhteiset tekijäpäivät ja muut koulutukset.
Kesäpiirileiri järjestetään kesällä 2026 ja pestissä toimivalta odotetaan osallistumista leirille.
Pestiin liittyvät tulevat kokoukset/muut päivät, jotka kannattaa mahdollisuuksien mukaan ennakoida kalenteriin jo hakuvaiheessa:
- Haastattelut pestiin pidetään 18. tai 20.3. ilta-aikaan
- Viestintätiimin 1. kokous alustavasti 1.4. illalla
- Yhteinen tekijäpäivä su 1.6.
- Tekijäviikonloppu 17.-19.10.
Johdettavien määrä: 4-5
Pestiä voi hakea 16.3. asti. Kaikkiin pestiin hakeneisiin ollaan yhteydessä.
Pestin edellytyksenä on vähintään 18 vuoden ikä.
Voit hakea pestiin myös yhdessä kaverin kanssa ja toimia paripestissä. Molemmat kirjoittavat omat hakemukset, jossa mainitsette pestiparinne nimen.
Jäikö jokin askarruttamaan?
Voit kysyä pesteistä tarkemmin leirin viestintäjohtajilta: maria.ojanen@partio.fi ja julia.hard@partio.fi