Partioharrastuksen pariin halutaan mahdollisimman moni lapsi ja nuori riippumatta taustasta tai perheen taloudellisesta tilanteesta.
Syksyn 2025 yhteisissä aluekokouksissa kartoitettiin lippukuntien käytäntöjä erilaisten taloudellisten avustusten ja lainavarusteiden suhteen. Suurimmalla osalla lippukunnista on vähintään toinen, useimmilla molemmat tavat käytössä, joskin viestintää niistä on laidasta laitaan.
Lippukunnilla on erilaisia toimintatapoja sen suhteen, miten mahdollista taloudellista tukea jaetaan. On erittäin tärkeää kirjata selkeästi, mitä juuri oma lippukunta voi tehdä – jos ei taloudellisesti juuri mitään, niin ainakin on mahdollista viestiä muiden tarjoamista mahdollisuuksista.
Kannustamme lippukuntia viestimään jäsenistölleen omilla nettisivuillaan ja muissa kanavissaan tukimahdollisuuksista, jotta kenenkään partioharrastus ei jää kiinni tiedon puutteesta.
Partioharrastukseen on mahdollista saada ainakin seuraavia tukimuotoja:
1. Partion jäsenmaksuvapautus
Jäsenmaksuvapautus voidaan myöntää taloudellisin, terveydellisin ja sosiaalisin perustein. Jäsenmaksuvapautuksella halutaan varmistaa myös vähävaraisten perheiden lasten ja nuorten mahdollisuus harrastaa partiota. Jäsenmaksusta vapauttamista voi anoa ympäri vuoden, pois lukien heinä-elokuu. Jäsenmaksuvapautuksen myöntää Suomen Partiolaiset- Finlands Scouter ry. Lisätietoa jäsenmaksusta ja jäsenmaksuvapautuksesta löytyy partion nettisivuilta.
2. Lippukunnan tarjoamat avustukset retki- ja leirimaksuihin
Lippukunnan on hyvä määritellä mihin kaikkiin tapahtumiin voi saada avustusta tai vapautuksen osallistumismaksusta, kehen tulee olla yhteydessä, milloin ja pitääkö asiaa perustella miten laajasti. Muistattehan, että avustuksen tai maksuvapautuksen pyytäminen voi olla perheelle tosi iso juttu, joten tietojen niin hakemisesta kuin päätöksestä pitää olla todella pienen joukon käsissä, eikä asioita puida johtajistossa. Asia ylipäätään tulee hoitaa hienotunteisesti, jotta lapsi tai nuori ei leimaannu.
Lippukunta voi halutessaan tukea myös koulutus- tai matkakuluissa. Näistäkin kannattaa sopia selkeät ja tasapuoliset säännöt.
3. Lippukunnan tarjoamat lainavarusteet
Kuvaa selkeästi, mitä kaikkia lainavarusteita lippukunnalta voi lainata, kenelle ne on suunnattu, milloin varusteita kannattaa tiedustella ja kuka vastaa lainavarusteista.
4. Lounais-Suomen Partiopiirin ja Suomen Partiolaisten tarjoamat leiristipendit piiri- ja suurleireihin
Piiri- ja suurleirien osallistumismaksuihin on usein mahdollista hakea leiristipendiä järjestävältä leiriorganisaatiolta (esimerkiksi Lounais-Suomen Partiopiiri tai Suomen Partiolaiset). Näistä viestitään aina erikseen leiriprojektien yhteydessä. Lippukunnan on hyvä viestiä asiasta, kun ilmoittautuminen leireille on ajankohtaista.
Mistä lippukunnan kannattaisi lähteä liikkeelle?
Ihan ensin on hyvä kartoittaa, minkälaisia avustuksia tai lainavarusteita lippukunnalle on jo aiemmin sovittu tai hankittu. Niiden käytäntöjen esiin nostaminen on jo hyvä alku. Lisäksi on hyvä käydä keskustelua siitä, että lippukunta pystyy sitoutumaan valitsemaansa tukimuotoon pidemmällä aikavälillä.
Kun kaikki tiedot on kerätty yhdelle nettisivulle, on se helppo linkata myös lippukunnan omiin retki- ja leirikirjeisiin. Kaksi esimerkkiä konkreettisista jutuista löytyy Kaarinan Sädetytöt ja Tasalam Boja -lippukuntien nettisivuilta.
